رفتن به مطلب
انجمن توسعه دهندگان موبایل

چگونه بفهمیم که ویندوز ما ویروسی شده است یا خیر ؟


MR.Ali

ارسال های توصیه شده

چگونه بفهمیم که ویندوز ما ویروسی شده است یا خیر ؟ شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد و بخواهید بدانید که آیا ویندوز شما ویروس دارد یا خیر . در بخش نرم افزارهای کاربردی که مقالاتی در زمینه آنتی ویروس ها قرار داده شده است کاربران همیشه به این موضوع اشاره می کنند که با وجود آنتی ویروس ولی سیستم آنها دارای بدافزار یا ویروس می باشد . البته بدافزار با ویروس تفاوت دارد ولی در کل هر دو مخرب هستند. در ابتدا بهتر است بدانید معمولا بدافزارها جوری طراحی می*شوند که زیاد جلب توجه نکنند. افرادی که آن*ها را می*نویسند، دوست ندارند شما آن*ها را شناسایی کنید و آن*ها را از روی سیستم*تان از بین ببرید. اما اگر بدانید به دنبال چه چیزی بگردید شاید بتوانید از روی علائم و نشانه*هایی که بوسیله*ی بدافزارها به وجود آمده است، آن*ها را تشخیص دهید. یکسری علائم تمام ویروس ها دارند و فقط زمانی می توانید آنها را شناسایی کنید که از آنتی ویروس بروزرسانی شده استفاده کنید . در ادامه روشهای شناسایی و حدف ویروس را توضیح میدهم .

 

1. ویروس های با کد نویسی ضعیف اولین کاری که انجام میدهند غیر فعال کردن ویژگی نمایش فایل های مخفی در ویندوز می باشد . این اولین اقدام یک ویروس ساده می باشد که به راحتی می توانید از طریق این آموزش این مشکل را برطرف کنید .(آموزش پاک کردن ویروس کمتر از 10 دقیقه - آموزش ComboFix )

 

2. دومین مورد هنگ کردن ناگهانی و ارور صفحه آبی بدون هیچ علتی می باشد . کاربران در تیکت ها به این موضوع اشاره می کنند که ویندوز را تازه عوض کرده اند ولی بعد از باز کردن پارتیشن مثلا D سرعت ویندوز همانند قبل می شود. به این نکته باید دقت داشته باشید که با نصب ویندوزویروس فقط از درایوی که در آن سیستم عامل نصب شده است حذف می شود نه از بقیه پارتیشن ها . پس نتیجه می گیریم که بعد از نصب ویندوز باید ابتدا آنتیویروس نصب کرده و هیچ پارتیشنی را قبل از اسکن ویندوز باز نکنید . حتی درایو فلش مموری یا حافظه گوشی .

 

3. غیر فعال شدن برنامه های کاربردی و سیستمی به صورت اتوماتیک و یکباره بدون دستکاری کاربر. بدافزارها معمولا با غیرفعال کردن برنامه*هایی که به شناسایی و از بین بردن آن*ها کمک می*کند، ازخود محافظت می*کنند. بنابراین اگر برنامه*هایی مثل Windows Update، Task Manager، Regedit، System Restore، Msconfig و یا برنامه*ی آنتی ویرس*تان کار نکند باید به وجود بدافزار در سیستم*تان شک کنید. البته باید اشاره کنیم که اگر فقط یکی از این برنامه*ها کار نکند (مخصوصا Windows Update) ممکن است ربطی به بدافزار نداشته باشد. اما اگر این فقط یکی از چندین برنامه*های غیرفعال شده باشد، وجود بدافزار محتمل*تر است.

 

4. از علامت های دیگر می توان به نصب نرم افزارها به صورت اتوماتیک یا تغییرات سیستمی اشاره کرد. به عنوان مثال شما هیچ برنامه ای را نصب نکرده اید ولی مشاهده می کنید که یک نرم افزار به صورت اتوماتیک پشت سرهم نصب و اجرا می شود . این موضوع هم از دلایل ویروسی بودن ویندوز می باشد .

 

 

 

5. نمایش پیغام های آزار دهنده که هیچ علامتی یا اروری ندارد و نمی توانید متوجه شوید که کدام قسمت از ویندوز دارای مشکل می باشد . معمولا این پیغام ها نیز می تواند از علامت های ویروس در ویندوز باشد که باید از یک آنتی ویروس وقی برای حذف ان استفاده کنید .

 

 

 

اگر ویندوز شما دارای 5 علامت بالا بود مطمئن باشید که سیستم شما ویروسی شده است و بهتر است از یکی از نرم افزارهایی که آموزش آن در سایت و ابتدای مقاله قرار داده شده است استفاده کنید .

رفاقت کشکه و دوغ

لینک ارسال

بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.

×
×
  • اضافه کردن...