رفتن به مطلب
انجمن توسعه دهندگان موبایل

موش*ها هم در خواب کابوس می*بینند!


ارسال های توصیه شده

محققان طی یک پژوهش جدید نشان داده*اند که دیدن کابوس و یا رویا برای شکل*گیری حافظه بلندمدت مفید است.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، آنها با انجام این پژوهش دریافتند هنگامیکه موشها در طول روز از مسئله*ای می*ترسند، در هنگام خواب مراکز ترس در مغز آنها مجددا فعال شده و به تقویت حافظه کمک می*کند.

این پژوهش که توسط محققان دانشگاه نیویورک انجام شده، شامل اندازه گیری فعالیت مغز موش*ها در زمانی است که آنها در حال گشت و گذار بودند.

محققان می*گویند که موش*ها نقشه*هایی از آنچه که تجربه می*کنند را در هر دو هیپوکامپ(دو ساختار منحنی داخل مغز) خود ذخیره می*کنند.

مکان*های مختلفی که موش*ها آن را تجربه می*کنند با گروه*های مختلفی از نورون*ها پردازش شده که در زمان جستجو و کنکاش موش*ها به صورت همزمان با یکدیگر فعال می*شوند.

محققان در این پژوهش مشاهده کردند که پس از اینکه موش*ها در محلی به جستجو و کنکاش می*پردازند، این تجربیات به هنگام خواب نیز مجددا تکرار می*شود.

محققان بر این باورند که این روند سبب ذخیره خاطرات در حافظه طولانی مدت می*شود.

آنها برای اینکه بدانند آیا این فعالسازی مجدد خاطرات شامل عواطف و احساسات نیز می*شود، در نقطه خاصی از روند کنکاش به موش*ها یک پاف از اسپری تمیزکننده زدند تا برای این موجودات یک تجربه ناخوشایند بوجود آورند. این اسپری احساس ناخوشایندی را در موش*ها بوجود می*آورد اما برای آنها ضرری نداشت.

بدین ترتیب موش*ها از آن نقطه که حس ناخوشایندی را در آنجا تجربه کرده بودند می*ترسیدند.

آنها در زمان نزدیک شدن به آن نقطه سرعت خود را کاهش داده و سپس با سرعت زیادی از آن محل فرار می*کردند.

محققان فعالیت هیپوکامپ و آمیگدال موش*ها که در هنگام ترس فعال می*شد را ثبت کردند.

هنگامیکه موش*ها به خواب رفته و خاطرات روزانه برای آنها در طول خواب تکرار شد، ناحیه آمیگدال مغز آنها در زمان مرور آن تجربه ناخوشایند شروع به فعالیت کرد.

این پژوهش نشان داد که خاطرات، تنها شامل اطلاعات مختلف نبوده بلکه احساسات را نیز شامل می*شود.

در حالی که هنوز مشخص نیست که موش*ها می*توانند خواب ببینند یا خیر، این مسئله به خوبی مورد بررسی قرار گرفته که تجربیات تروماتیک می*تواند منجر به دیدن کابوس شود.

با این حال محققان بر این باورند که این پروسه می*تواند به تقویت حافظه بلندمدت منجر شود.

لینک ارسال
×
×
  • اضافه کردن...