رفتن به مطلب
انجمن توسعه دهندگان موبایل

آموزش نصب لینوکس اوبونتو در کنار ویندوز 7 و 8

ارسال های توصیه شده

سلام

داداش قبل از اینکه بتونی نصبش کنی رفتی هارد رو تو دیوایس منیجر قسمتی که هارد ها رو نشون میده کلا پاکس کنی تا موقع نصب اوبونتو به صورت free بشناش و ...

لطفا از مراحل کارت اگه میتونی عکس بگیر و نشون بده شاید تونستم کمکت کنم ....

جز سیستم نو هم بقیه بچه ها تست کردن حتی اسماعیل سیستم خونش هنگ میکنه و نصبش کرده ...

رفاقت کشکه و دوغ

لینک ارسال
  • پاسخ 46
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

سلام علی جان.متوجه نشدم هارد رو باکس کنم یعنی چی؟

دقیقا کارایی که کردم ایناست

اول از درایو اخریم که اف هست 25 گیگ جدا کردم و فرمت کردم طوری که توی خود ویندوز کاملا شناسایی میشه

رحله دوم بوت از سی بود که اوبونتو رو بوت کردم و اومد بالا

بعد زدم نصب اوبونتو

وارد مراحل نصب شدم یکی یکی مثل پی دی اف جلو رفتم که چیز خاصی هم نبود تا میرسیم به انتخاب درایو که مشکل همین جاست.من با پارتیشن جدیدی که برای اوبونتو جدا کردم کلا 5 تا پارتیشن دارم ولی موقع انتخاب پارتیشن برای نصب اوبونتو تنها درایو سی رو میشناسه و بقیه پارتیشنها رو یکجا میشناسه یعنی دو تا درایو میشناسه یکی سی و اون یکی که حجمش برابر کل پارتیشنهای دیگه من هست به عنوان درایو دوم . منتها چون تمام اطلاعاتم توی درایو اف پرید و نمیخوام همین بلا بر سر درایوهای دیگه نیاد با استفاده از خودش دیگه پارتیشن جدا نکردم و خارج شدم.

از سی دی هم بخوام استفاده کنم خیلی دیر بوت میشه و الافی زیاد داره.

راستی داروهام توی اوبونتو کاملا شناسایی میشد و فقط موقع نصب شناسایی نمیشن.یه سری درایوها هم باز نمیشدند و ارور مونت شدن میداد که هایبرنت ویندوز رو غیر فعال کردم یکی دو تا درایوها بازشدند ولی بازم یکی دو تا ارور میدادند.

لینک ارسال

دادش شما باید توی ویندوز اون \ارتیشن اخری رو کلا delet کنی که توی ویندوز نشناسش بعد وقتی میری توی لینوکس به صورت سفید میشناسش

یه آموزش دیگه هست سعی میکنم فردا اپلودش کنم چون اینجا ندارمش ... ان شالله مشکلتون حل بشه ...

رفاقت کشکه و دوغ

لینک ارسال

درود..

بعد از زدن دکمه ی Install Ubuntu صفحه ی زیر میاد.

99.jpg

دوباره یاد آوری می کنم. شبکه رو قطع کنید. (مثل عکس بالا که شبکه به جای اون دوتا پیکان شده یه سیگنال خالی). این مرحله نشون میده که اوبونتو چه چیزهای نیاز داره.

اولین جمله میگه که اوبونتو روی ۷.۱ گیگ حافظه میتونه نصب بشه. و وقتی تیک سبز داره یعنی من ۷.۱ گیگ فضا داشتم.

جمله ی دوم میگه اینترنت باید وصل باشه که خب چون نیست، کنارش یه ضربدر هست. مشکلی نیست. چون خودمون خواستیم.

جمله ی بعدی مربوط به آپدیت اوبونتو حین نصب کردن هست. که خب وقتی ما اینترنت رو قطع کردیم دیگه آپدیتی هم در کار نیست.

اون جمله ی آخر هم برای نصب کدک های صوتی و تصویری و نصب فلش پلیر و فونت و … هست که فعلا نیاز نیست. بعد از نصب اونارو نصب می کنیم. میزنیم Continue

خب این مرحله خیلی مهم و حیاتیه و باید حواستون رو جمع کنید.

100.jpg

این مرحله چون توی Virtual Box هست، گزینه هاش متفاوته. من گزینه های اصلی رو بهتون میگم.

گزینه ی اول (Alongside) مربوط به نصب اوبونتو کنار ویندوز هست. مثلا اگه شما ویندوز ۷ داشته باشید، با این گزینه اوبونتو کنار ویندوز نصب میشه. ولی من پیشنهاد نمی کنم. گزینه ی دوم (Erase Disk) میگه ویندوز رو پاک کنه و لینوکس رو به جای ویندوز نصب کنه. ولی توی توضیحاتش گفته همه چیز پاک میشه. پس اگه گزینه ی دوم رو انتخاب کردید یعنی خداحافظ هارد عزیز. پس بهترین حالت گزینه ی آخره. یعنی همین Something Else که توی نصب اصلی هم شما این گزینه رو می بینید.

101.jpg

اینجا من فقط یک پارتیشن دارم. ولی شما ممکنه چند پارتیشن داشته باشید. اون پارتیشنی که برای لینوکس جدا کرده بودید رو باید برای نصب آماده کنید. هر تغییری توی این محیط انجام دادید و به مشکل بر خوردید کافیه دکمه ی Revert رو بزنید. تا تنظیمات برگرده به حالت اول. روی فضای آزاد کلیک کنید. یا اگه فضای آزاد ندارید و مثلا فقط یک پارتیشن خالی و بی استفاده دارید، باید روی اون پارتیشن کلیک کنید ودکمه ی – رو بزنید تا پاک بشه. بعد تبدیل میشه به Free Space. حالا روی پارتیشنی که Free Space هست کلیک می کنید. بعد دکمه ی + رو از پایین صفحه انتخاب می کنید.

102.jpg

Size رو مثل عکس، ۲۰۴۸ مگابایت می گذارید.

Type for the new partiotion رو Primary یا Logical انتخاب می کنید.

Location for the new partition هم دست نزنید. بذارین همین گزینه ی Beginning باشه.

Use as رو هم باید از توی لیست Swap Area انتخاب کنید.

حالا من یه توضیح بدم راجب به Swap. سواپ یه جورایی مثل رم مجازیه. یعنی وقتی رم شما پر بشه، سیستم از این ۲ گیگ سواپ استفاده می کنه. اگه رم کمتر از ۲ گیگه، به اندازه ی دو برابر رم برای سواپ در نظر بگیرید. و اگه بیشتر از ۲ گیگه پس همون ۲ گیگ گذاشته بشه. در نتیجه میشه گفت در همه ی حالات همین ۲ گیگ کافیه برای Swap. بعد OK می کنید. صبر می کنید تا ساخته بشه.

103.jpg

سواپ ساخته شد و باقی مانده ی اون Free Space دوباره در اختیار شماست.

باید کل فضای خالی باقی مانده رو برای پارتیشن اصلی استفاده کنیم. پس دوباره روی Free Space کلیک کرده و + رو میزنیم.

104.jpg

باقی مانده ی حجم رو خود نصاب تنظیم میکنه و ما نیازی به تغییرش نداریم.

type رو Primary یا Logical انتخاب میکنید. ولی پیشنهاد می کنم Primary بذارید.

Location هم همون Beginning باشه.

Use as باید روی Ext4 journaling file system باشه. چون فایل سیستم لینوکس NTFS یا FAT32 نیست.

Mount Point رو هم باید روی / قرار داد. روت (یا همون ریشه). پارتیشن اصلی لینوکس همین / هست.

و در آخر OK.

105.jpg

106.jpg

107.jpg

شما میتونید کشور ایران رو انتخاب کنید تا ساعت ایران برای سیستم تنظیم بشه. ولی من یه نکته رو باید بگم. وقتی شما کشور ایران رو انتخاب می کنید، تقویم اوبونتو به فارسی میشه. نمایش ساعت فارسی میشه.

بزنید Continue.

108.jpg

اگه کشور رو نیویورک انتخاب کنید، این قسمت زبان به صورت پیشفرض روی English US هست. ولی اگه کشور رو ایران انتخاب کردید، حتما زبان رو از روی فارسی بردارید و همین English US رو انتخاب کنید. چون موقع اضافه کردن پسورد، میخواد فارسی بنویسه و ممکنه دچار مشکل بشید. پس زبان رو انگلیسی انتخاب کنید. اونجایی که من نوشتم ubuntu news شما میتونید تست کنید که کیبورد کار می کنه یا نه. یا ببینید زبان مورد نظرتون رو به درستی می نویسه یا نه.

بعد یوزر نیم پسورد میخواد..

Continue

109.jpg

لینک ارسال
داداش من طبق اموزشهای قبلی توی ویندوز پارتیشن رو اضافه کردم اما این روش رو هم امشب اگر برسم تست میکنم . ممنون

شهرام جان این اموزش که گذاشتم برو حل همه چی..

لینک ارسال
شهرام جان این اموزش که گذاشتم برو حل همه چی..

داداش دستت درد نکنه اما من دقیقا همین مسیر رو میرم مشکل من سر نصب نیست مشکل اصلی من اینه که پارتیشنی که براش خالی کردم اصلا شناسایی نمیکنه که هیچ هیچ کدوم پارتیشنهاموئ شناسایی نمیکنه یعنی درایو دی و ای و اف و اچی که براش ساختم همه رو به عنوان یک پارتیشن نشون میده و حجمش دقیقا کل هارده به جز درایو سی که میشناسه و میزنه برای ویندوزه.بنابراین اگر روی اون پارتیشن بخوام نصب کنم با کل هاردن به جز درایو سی باید خداحاقظی کنم .تا همینجاشم 20 گیگ برنامه و اطلاعات پروندم دیگه جراتشو ندارم.

ولی علی جان یه راهی پیشنهاد داد که باید تست کنم احتمالا اون جواب بده.

لینک ارسال

با سلام خدمت دولوپرهای عزیز

من فکر کنم اشکال کار رو فهمیدم از کجاست و متاسفانه فعلا قابل رفع نیست بنابراین مجبورم فعلا از روی سی دی یا فلش با اوبونتو کار کنم که کار طاقت فرسایی هست مخصوصا با این سرعت پایین لود شدن این سیستم عامل.

راستی کی بود میگفت این سیستم عامل خیلی با حاله؟ سبکه؟ x-(

من فعلا رفتم دنبال بوت از فلش مموری تا بعد=))

لینک ارسال
با سلام خدمت دولوپرهای عزیز

من فکر کنم اشکال کار رو فهمیدم از کجاست و متاسفانه فعلا قابل رفع نیست بنابراین مجبورم فعلا از روی سی دی یا فلش با اوبونتو کار کنم که کار طاقت فرسایی هست مخصوصا با این سرعت پایین لود شدن این سیستم عامل.

راستی کی بود میگفت این سیستم عامل خیلی با حاله؟ سبکه؟ x-(

من فعلا رفتم دنبال بوت از فلش مموری تا بعد=))

درود شهرام جان

برای بوت کردنم ابونتو روی فلش باید از نرم افزار YUMI استفاده کنی..

بعد من واسه نصب ابونتو هیچ مشکلی نداشتم با پارتیشن ویزارد یه 40 گیگ جدا کردمم

طبف همون روش اول بل یومی روی فلش زدم ابونتو رو

بعد هم طبق اموزش پارتیشن رو حین نصب درست کردم

همین به راحتی هاردی هم پاک نشد مثلا 500 گیگ ...:dddddd

شهرام جان YUMI یادت نره

لینک ارسال

500 گیگ؟هارد لپ تاپ من کلا 500 گیگه:dddddd

داداش فایده نداره مشکل کار من از اینجا شروع میشه که ویندوز من 8 هست و موقع نصب اجازه ساخت یه درایو بیشتر نداد و مجبور شدم درایوهای دیگه رو اکستندد کنم واسه همینه که میاد بالا کلا دو تا درایو بیشتر نمیشناسه .دیشب روی سیستم خونه تست کردم چون درایوهای اون لوجیکال بود همه رو درست شناخت ولی چون سیستم خونه خیلی کند و مزخرفه نمیشه روش اوبونتو نصب کرد.

فعلا تنها راهم همون بوت از فلش یا سی دی هست چاره ای نیست چون اگر بخوام مجددا هارد رو پارتیشن کنم باید ویندوز عوض کنم و قید چند صد گیگ اطلاعات رو بزنم که فعلا مقدور نیست.

اون برنامه رو هم گیر میارم و اوبونتو رو میزنم روی فلش.

ممنون از راهنماییت داداش

لینک ارسال

بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.

• اضافه کردن...