رفتن به مطلب
MR.Ali

آموزش نصب لینوکس اوبونتو در کنار ویندوز 7 و 8

پست های پیشنهاد شده

سلام

دوستان pdf آموزشی ساده ای رو براتو نقرار دادم که توی این آموزش میتونید به راحتی لینوکس خودتون رو به صورت dual boot نصب کنید یعنی وقتی ویندوزتون میاد بالا انتخاب کنید که به محیط لینوکس تون برید یا ویندوز 7 یا 8 (این اموزش برای 7 نوشته شده ولی هیچ فرقی با 8 نداره)

یه توضیح کوچولو بدم اینم اینکه شما قبل از نصب می تونید یه قسمت از هاردتون رو جدا کنید مثلا حدود 50 گیگ تا بدون مشکل لینوکس توی اون قسمت نصب بشه و....

آموزشش توی نت هست ولی کسی مشکل داشت بگه قرار بدم .... خوش باشید

Download

===========================

آموزش دوم

این آموزش با جزیات بیشتریه

من خودم به این روش و با این توضیحات نصب کردم

ویرایش شده در توسط MR.Ali

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

سلام به عزیز انجمن

من علاقه زیادی به سیستم عامل لینوکس دارم .تاحالا کسی موفق به نصب باکس رو این سیستم عامل شده . تو یه انجمن دیدم یه نفر باکس atf رو این سیستم اجرا کرده بود

لینک به ارسال

هر سوالی درباره این سیتم عامل دارید یا دنبال نسخه جدید این سیستم عامل هستید بروید به این مسیر

Iranian Ubuntu Team

لینک به ارسال
سلام به عزیز انجمن

من علاقه زیادی به سیستم عامل لینوکس دارم .تاحالا کسی موفق به نصب باکس رو این سیستم عامل شده . تو یه انجمن دیدم یه نفر باکس atf رو این سیستم اجرا کرده بود

سلام

دوست عزیز با توجه صحبت هایی که با ایلیا شده قراره این سیستم عامل رو بیشتر توضیح بدم.

منم بعد از مدت ها دوباره دارم شروع می کنم و سعی می کنم از اول آموزش ای این سیستم عامل رو توی انجمن میزارم

چه فیلم و چه pdf و...

لینک به ارسال

با سلام

در تکمیل فرمایشات دوست عزیزمون MR.Ali بابت نصب Ubuntu باید بگم

این سیستم عامل رو میشه در کنار ویندوز 7 هم داشت

کافیه برای این کار Virtual box نصب بکنید که یجورایی ماشین مجازی هستش

میاد کنار ویندوز 7 سیستم دیگه ای شبیه سازی میکنه که روش میشه Ubuntu رو نصب بکنید

با این کار یکم از رم رو مصرف میکنه

امیدوارم اطلاعاتم برای همکاران به درد بخور باشه

لینک به ارسال
با سلام

در تکمیل فرمایشات دوست عزیزمون MR.Ali بابت نصب Ubuntu باید بگم

این سیستم عامل رو میشه در کنار ویندوز 7 هم داشت

کافیه برای این کار Virtual box نصب بکنید که یجورایی ماشین مجازی هستش

میاد کنار ویندوز 7 سیستم دیگه ای شبیه سازی میکنه که روش میشه Ubuntu رو نصب بکنید

با این کار یکم از رم رو مصرف میکنه

امیدوارم اطلاعاتم برای همکاران به درد بخور باشه

این نرم افزار و یکی دیگه به اسم vm ware هست ولی این نرم افزاری که دوستمون معرفی کردن خیلی بهتره و این نرم افزاری که من نام بردم دارای مشکلاتی با اوبونتو هست

بچه ها خواستن یه فیلم اموزشیم راجب به این میزارم /:)

این بچه ها نصب کن باشن من به هر طریققی آموزش میزارم :)) :D :-P

لینک به ارسال

سلام

یعنی خاک بر سر این سیستم عامل :dddddd

من هارد رو ازش یه پارتیشن درست کردم نصب کردم موقعی که بالا اومد ارور میداد که فایل سیستم مونت نمیشه پاک کردم دوباره نصب کنم تو خونه که اخرای ترافیکشم بود دیدم ترافیک خونه پریده وسط نصب هم ارور داده دیگه هر کاری کردم نصب نشد .شک کردم از ایلیا پرسیدم نیاز به نت داره گفت نه .صبح اومدم تو مغازه مجددا نصب کردم شروع کرد به نصب که دیدم مثل خوره داره ترافیک میخوره .دردسرتون ندم 2 گیگ ترافیک مجددا پروند نصب شد اخرش توی فاینالایز مجددا یه ارور تخمی داد و کار نکرد .الان سیستم رو که ریستارت میکنم اصلا روی منو بوت از اوبونتو نمیره.بخوام دوباره نصب کنم دوباره 2 گیگ ترافیکمو میپرونه .میخوام بدونم شما هم همچین مشکلی داشتید که افلاین نصب نشه و اینقدر ترافیک بپرونه و اخرشم ارور بده؟

لینک به ارسال
سلام

یعنی خاک بر سر این سیستم عامل :dddddd

من هارد رو ازش یه پارتیشن درست کردم نصب کردم موقعی که بالا اومد ارور میداد که فایل سیستم مونت نمیشه پاک کردم دوباره نصب کنم تو خونه که اخرای ترافیکشم بود دیدم ترافیک خونه پریده وسط نصب هم ارور داده دیگه هر کاری کردم نصب نشد .شک کردم از ایلیا پرسیدم نیاز به نت داره گفت نه .صبح اومدم تو مغازه مجددا نصب کردم شروع کرد به نصب که دیدم مثل خوره داره ترافیک میخوره .دردسرتون ندم 2 گیگ ترافیک مجددا پروند نصب شد اخرش توی فاینالایز مجددا یه ارور تخمی داد و کار نکرد .الان سیستم رو که ریستارت میکنم اصلا روی منو بوت از اوبونتو نمیره.بخوام دوباره نصب کنم دوباره 2 گیگ ترافیکمو میپرونه .میخوام بدونم شما هم همچین مشکلی داشتید که افلاین نصب نشه و اینقدر ترافیک بپرونه و اخرشم ارور بده؟

سلام داداش

شرمنده اون لحظه شارژ پولی نداشتم تماس بگیرم خدمتتون :((((((((((( از بس ایلیا حرف میزنه ...

بعدش امروز با یه روش باحال فایل system.img ؤو تو 5 ثانیه اوبونتو باز کرد در حالی که ویندوز ... :(((((((((((

داداش نت نمیخواد برای نصب... باشه بهتره ... شما تیک میزنید اپدت ها رو هم بگیره میره میگیره خوب .... داداش 2 تا pdf گزاشتم اون ها رو مطالعه بفرمایید هیچ کاری نداره

یه 50 گیگی هارد رو جدا کنید و بعد طبق گفته همون pdf ها شروع به نصب کنید ... @-) اگه هم مشکل دارید لطفا با ارور مربوطه و ... بگید تا بتونیم بیشتر کمکتون کنیم :-?

لینک به ارسال

سلام

علی جان ممنونم داداش من راضی به زحمتتت نیستم تو عزیز دلمی.

داداش اولا حرف از بی وفایی نزن 50 گیگ هارد؟من فایل فلشام همشون تو سه تا سیستم پخش و پلا هستند از بی جایی تو صحبت از 50 گیگ هارد میکنی؟ من کلا 12 گیگ جدا کردم که 10 گیگ اوبونتو اشغال کنه در ضمن تیک اپدیتی رو نزدم وندیدم که بزنم موقع نصب یه درایو رو میپرسه حجم لازم/نام کاربری/پسورد/نوع سیستم عامل مثل اوبونتو کوبونتو و غیره بعدشم که نکست رو میزنم و لا غیر. اصلا تیک اپدیت نداره این.

ظهر با ایلیا صحبت میکردم قرار شد فایل رو رایت کنم روی سی دی از بوت نصبش کنم فقط مشکل اینه که ویندوز و اوبونتو رو درکنار هم ندارم و دایم باید ریستارت کنم و سیستم عامل عوض کنم.

اگر امشب برسم اینکارو میکنم ببینم چی میشه.

لینک به ارسال

سلام محدد

داداش کم بزاری فضا بعدا برای ا\دیت و نرم افزار گرفتن به مشکل بر میخوریا ؟؟؟ فایل هایی آموزشی که گزاشتم بخونید بدون مشکل میرید جلو ... شاید ارور ها هم به دلیل حافضه کم باشن ... @-)

لینک به ارسال

داداش مگه خود سیستم عامل با کل برنامه هاش چند گیگه؟ خودشو بکشه بیشتر از 4 گیگ میشه؟ من 10 گیگ فضا براش گذاشتم. چونه هم نزن بیشتر از این جا ندارم=))

لینک به ارسال

مرگ بر اوبونتو مرگ بر اوبونتو =((

اخرشم بی شرف کار خودشو کرد . یه درایوم به گا رفت با کلی اطلاعات .

مرگ بر اوبونتو .اوبونتو اوبونتو مرگ به نیرنگ تو فرمت هارد دیسک ما میچکد از چنگ تو =))

لینک به ارسال
مرگ بر اوبونتو مرگ بر اوبونتو =((

اخرشم بی شرف کار خودشو کرد . یه درایوم به گا رفت با کلی اطلاعات .

مرگ بر اوبونتو .اوبونتو اوبونتو مرگ به نیرنگ تو فرمت هارد دیسک ما میچکد از چنگ تو =))

اخرش ناشی بودن کار دستت داد=))=))=))

من خودمم قبلا همین بلایی سرم اومد ... 500 گیگ هاردم به باد هوا رفت =((

لینک به ارسال

شهرام جان سلام

صبح اول وقت به مدیران ایلیا چه حالی دادی خیلی خندیدیم

با این حرفت

دمت گرم داداش

لینک به ارسال

شهرام جان عزیز قابل ریکاوری هست می تونی با برنامه testdisk ریکاوری کنی عزیزم نسخه تحت اوبونتوش هم هست ویندوزشم هست

ویرایش شده در توسط e30-851

لینک به ارسال

اره دیگه ناشی باشی ... ما شالله همه یه بار پاک کردن هاردشونو ... :)) ایلیا هم که سر دستشونه :))

ایلیا بیا جواب این تاپیکو بده و از خودت دفاع کن

http://forum.gsm-developers.ir/showthread.php?t=2572&goto=newpost

لینک به ارسال
اره دیگه ناشی باشی ... ما شالله همه یه بار پاک کردن هاردشونو ... :)) ایلیا هم که سر دستشونه :))

همه که مثل شما اووووووستاد نیستن آقا علی ما کارمون آزمون خطایه

:xxx:xxx

لینک به ارسال

مرگ .اطلاعات من نابود شده میخندی؟X-(

:dddddd

شهرام جان عزیز قابل ریکاوری هست می تونی با برنامه testdisk ریکاوری کنی عزیزم نسخه تحت اوبونتوش هم هست ویندوزشم هست

اسماعیل جان مهم ترین اطلاعاتم ارشیو برنامه هام بود که معمولا هیچ برنامه ای درست بر نمیگردونه این اطلاعات رو

علی جون ناشی هستم ولی مقصر تویی تو .خدا انتقام اطلاعات منو ازت بگیره.من مثل بچه ادم 12 گیگ فضا براش جدا کرده بودم بی دردسر هی گفتی فضات کمه فضات کمه اومدم پارتیشنها رو بزنم سر هم فضای بیشتر جدا کنم که همش به گا رفت.

خدا از سر تقصیرت نگذره کافر=))

لینک به ارسال
همه که مثل شما اووووووستاد نیستن آقا علی ما کارمون آزمون خطایه

:xxx:xxx

آخه یه pdf خوندن و تحقیق کردن قبل از انجام کاری که سخت نیست ... ما هم میخوایم نصب کنیم میرم می پرسم و جستجو میکنم خوب :-;(

لینک به ارسال

سلام مجدد

اقا این اوبونتو بنده رو به طور رسمی نمود . پریشب تا خود صبح زور زدم انواع و اقسام ترفند و کلک وراست حسینی و هر چیزی که فکرشو بکنید روش اجرا کردم.نمیشه بی پدر قسم خورده برای من نصب نشه.

25 گیگ هارد جدا کردم بازم نشد یه 5 ساعت صبر کردم تا روی فلش نصب بشه و شد ولی بالا نیومد یعنی ریستارت که میکنی منوی دوال بوت نمیاد اصلا. از توی ویندوز هم که بخواهی نصب کنی حتما باید به نت وصل باشه و 2 گیگ ترافیک رو بپرونه.

الان علی میاد میگه پی دی افو خوندی؟

اره داداش خوندم از روی همونم رفتم جلو منتها جایی که باید درایو مورد نظر رو انتخاب کنی و تبدیل به دو پارتیشنش کنی اصلا درایو منو نمیشناسه یعنی درایو سی رو میشناسه و 4 تا درایو دیگه رو کلی و در هم میشناسه به عنوان یک درایو .و درایو یو اس بی رو هم میشناسه.

حالا کسی دیگه راهکاری داره ؟ بچه ها به غیر از سیستم نو که هر کاری بخوای بدون ترس باهاش میکنی کی روی سیستم فعلیش بی دردسر نصب کرده؟

لینک به ارسال

سلام

داداش قبل از اینکه بتونی نصبش کنی رفتی هارد رو تو دیوایس منیجر قسمتی که هارد ها رو نشون میده کلا پاکس کنی تا موقع نصب اوبونتو به صورت free بشناش و ...

لطفا از مراحل کارت اگه میتونی عکس بگیر و نشون بده شاید تونستم کمکت کنم ....

جز سیستم نو هم بقیه بچه ها تست کردن حتی اسماعیل سیستم خونش هنگ میکنه و نصبش کرده ...

لینک به ارسال

سلام علی جان.متوجه نشدم هارد رو باکس کنم یعنی چی؟

دقیقا کارایی که کردم ایناست

اول از درایو اخریم که اف هست 25 گیگ جدا کردم و فرمت کردم طوری که توی خود ویندوز کاملا شناسایی میشه

رحله دوم بوت از سی بود که اوبونتو رو بوت کردم و اومد بالا

بعد زدم نصب اوبونتو

وارد مراحل نصب شدم یکی یکی مثل پی دی اف جلو رفتم که چیز خاصی هم نبود تا میرسیم به انتخاب درایو که مشکل همین جاست.من با پارتیشن جدیدی که برای اوبونتو جدا کردم کلا 5 تا پارتیشن دارم ولی موقع انتخاب پارتیشن برای نصب اوبونتو تنها درایو سی رو میشناسه و بقیه پارتیشنها رو یکجا میشناسه یعنی دو تا درایو میشناسه یکی سی و اون یکی که حجمش برابر کل پارتیشنهای دیگه من هست به عنوان درایو دوم . منتها چون تمام اطلاعاتم توی درایو اف پرید و نمیخوام همین بلا بر سر درایوهای دیگه نیاد با استفاده از خودش دیگه پارتیشن جدا نکردم و خارج شدم.

از سی دی هم بخوام استفاده کنم خیلی دیر بوت میشه و الافی زیاد داره.

راستی داروهام توی اوبونتو کاملا شناسایی میشد و فقط موقع نصب شناسایی نمیشن.یه سری درایوها هم باز نمیشدند و ارور مونت شدن میداد که هایبرنت ویندوز رو غیر فعال کردم یکی دو تا درایوها بازشدند ولی بازم یکی دو تا ارور میدادند.

لینک به ارسال

دادش شما باید توی ویندوز اون \ارتیشن اخری رو کلا delet کنی که توی ویندوز نشناسش بعد وقتی میری توی لینوکس به صورت سفید میشناسش

یه آموزش دیگه هست سعی میکنم فردا اپلودش کنم چون اینجا ندارمش ... ان شالله مشکلتون حل بشه ...

لینک به ارسال

داداش من طبق اموزشهای قبلی توی ویندوز پارتیشن رو اضافه کردم اما این روش رو هم امشب اگر برسم تست میکنم . ممنون

لینک به ارسال

درود..

بعد از زدن دکمه ی Install Ubuntu صفحه ی زیر میاد.

99.jpg

دوباره یاد آوری می کنم. شبکه رو قطع کنید. (مثل عکس بالا که شبکه به جای اون دوتا پیکان شده یه سیگنال خالی). این مرحله نشون میده که اوبونتو چه چیزهای نیاز داره.

اولین جمله میگه که اوبونتو روی ۷.۱ گیگ حافظه میتونه نصب بشه. و وقتی تیک سبز داره یعنی من ۷.۱ گیگ فضا داشتم.

جمله ی دوم میگه اینترنت باید وصل باشه که خب چون نیست، کنارش یه ضربدر هست. مشکلی نیست. چون خودمون خواستیم.

جمله ی بعدی مربوط به آپدیت اوبونتو حین نصب کردن هست. که خب وقتی ما اینترنت رو قطع کردیم دیگه آپدیتی هم در کار نیست.

اون جمله ی آخر هم برای نصب کدک های صوتی و تصویری و نصب فلش پلیر و فونت و … هست که فعلا نیاز نیست. بعد از نصب اونارو نصب می کنیم. میزنیم Continue

خب این مرحله خیلی مهم و حیاتیه و باید حواستون رو جمع کنید.

100.jpg

این مرحله چون توی Virtual Box هست، گزینه هاش متفاوته. من گزینه های اصلی رو بهتون میگم.

گزینه ی اول (Alongside) مربوط به نصب اوبونتو کنار ویندوز هست. مثلا اگه شما ویندوز ۷ داشته باشید، با این گزینه اوبونتو کنار ویندوز نصب میشه. ولی من پیشنهاد نمی کنم. گزینه ی دوم (Erase Disk) میگه ویندوز رو پاک کنه و لینوکس رو به جای ویندوز نصب کنه. ولی توی توضیحاتش گفته همه چیز پاک میشه. پس اگه گزینه ی دوم رو انتخاب کردید یعنی خداحافظ هارد عزیز. پس بهترین حالت گزینه ی آخره. یعنی همین Something Else که توی نصب اصلی هم شما این گزینه رو می بینید.

101.jpg

اینجا من فقط یک پارتیشن دارم. ولی شما ممکنه چند پارتیشن داشته باشید. اون پارتیشنی که برای لینوکس جدا کرده بودید رو باید برای نصب آماده کنید. هر تغییری توی این محیط انجام دادید و به مشکل بر خوردید کافیه دکمه ی Revert رو بزنید. تا تنظیمات برگرده به حالت اول. روی فضای آزاد کلیک کنید. یا اگه فضای آزاد ندارید و مثلا فقط یک پارتیشن خالی و بی استفاده دارید، باید روی اون پارتیشن کلیک کنید ودکمه ی – رو بزنید تا پاک بشه. بعد تبدیل میشه به Free Space. حالا روی پارتیشنی که Free Space هست کلیک می کنید. بعد دکمه ی + رو از پایین صفحه انتخاب می کنید.

102.jpg

Size رو مثل عکس، ۲۰۴۸ مگابایت می گذارید.

Type for the new partiotion رو Primary یا Logical انتخاب می کنید.

Location for the new partition هم دست نزنید. بذارین همین گزینه ی Beginning باشه.

Use as رو هم باید از توی لیست Swap Area انتخاب کنید.

حالا من یه توضیح بدم راجب به Swap. سواپ یه جورایی مثل رم مجازیه. یعنی وقتی رم شما پر بشه، سیستم از این ۲ گیگ سواپ استفاده می کنه. اگه رم کمتر از ۲ گیگه، به اندازه ی دو برابر رم برای سواپ در نظر بگیرید. و اگه بیشتر از ۲ گیگه پس همون ۲ گیگ گذاشته بشه. در نتیجه میشه گفت در همه ی حالات همین ۲ گیگ کافیه برای Swap. بعد OK می کنید. صبر می کنید تا ساخته بشه.

103.jpg

سواپ ساخته شد و باقی مانده ی اون Free Space دوباره در اختیار شماست.

باید کل فضای خالی باقی مانده رو برای پارتیشن اصلی استفاده کنیم. پس دوباره روی Free Space کلیک کرده و + رو میزنیم.

104.jpg

باقی مانده ی حجم رو خود نصاب تنظیم میکنه و ما نیازی به تغییرش نداریم.

type رو Primary یا Logical انتخاب میکنید. ولی پیشنهاد می کنم Primary بذارید.

Location هم همون Beginning باشه.

Use as باید روی Ext4 journaling file system باشه. چون فایل سیستم لینوکس NTFS یا FAT32 نیست.

Mount Point رو هم باید روی / قرار داد. روت (یا همون ریشه). پارتیشن اصلی لینوکس همین / هست.

و در آخر OK.

105.jpg

106.jpg

107.jpg

شما میتونید کشور ایران رو انتخاب کنید تا ساعت ایران برای سیستم تنظیم بشه. ولی من یه نکته رو باید بگم. وقتی شما کشور ایران رو انتخاب می کنید، تقویم اوبونتو به فارسی میشه. نمایش ساعت فارسی میشه.

بزنید Continue.

108.jpg

اگه کشور رو نیویورک انتخاب کنید، این قسمت زبان به صورت پیشفرض روی English US هست. ولی اگه کشور رو ایران انتخاب کردید، حتما زبان رو از روی فارسی بردارید و همین English US رو انتخاب کنید. چون موقع اضافه کردن پسورد، میخواد فارسی بنویسه و ممکنه دچار مشکل بشید. پس زبان رو انگلیسی انتخاب کنید. اونجایی که من نوشتم ubuntu news شما میتونید تست کنید که کیبورد کار می کنه یا نه. یا ببینید زبان مورد نظرتون رو به درستی می نویسه یا نه.

بعد یوزر نیم پسورد میخواد..

Continue

109.jpg

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری